timelapse port

Realizacja timelapse

W poprzednim tekście opisywaliśmy jak przebiega realizacja filmu reklamowego od powstania pomysłu, aż po realizację na planie w studiu filmowym lub plenerze. Ale to dopiero początek drogi, którą trzeba przejść by film trafił do rąk klienta.

Składanie puzzli, czyli montaż zdjęć

Film zaraz po nakręceniu, nie nadawałby się do publikacji. Jest zlepkiem setek ujęć, dubli, wartościowych i mniej wartościowych klipów. Montażysta musi wybrać te fragmenty, które należy zachować oraz odrzucić nieudane ujęcia, a następnie poskładać to wszystko w całość. To na tym etapie dodawane są pozostałe elementy do filmu, dźwięk lektorski, dodatkowe efekty dźwiękowe, podpisy, napisy, logotypy i wszystkie detale, które powinny znaleźć się w gotowym filmie, a których nie można było nakręcić na planie filmowym.

To, czego kamerą się nie nakręci

Dodatkowe elementy w postaci animacji i grafik, które często pojawiają się w spotach reklamowych, prezentacjach produktów czy filmach promocyjnych, dodawane są na etapie montażu filmu. Jednak nie zajmuje się nimi montażysta, a zupełnie inna osoba – grafik komputerowy. To on jest odpowiedzialny za wszelkie efekty specjalne, które oczarują odbiorców.

Wyobraźacie sobie film bez dźwięku?

Filmy są często poddawane dodatkowej obróbce dźwiękowej lub nagrywana jest całkowicie osobna ścieżka dźwiękowa. Jeszcze raz nagrywane są wszystkie kwestie aktorskie, lektor oraz dodawana jest np. muzyka. To ważny etap realizacji, wpływający na ostateczny odbiór filmu korporacyjnego. Kiepskie udźwiękowienie może zniszczyć nawet najlepszy film.

Ostateczne szlify i authoring

Na koniec cały film zostaje poddany jeszcze ostatecznym szlifom, mającym na celu wyeliminowanie błędów w montażu i produkcji. Jeśli klient sobie życzy, film może zostać poddany również authoringowi, czyli procesowi, w którym produkcja otrzymuje na nośniku własne menu z możliwością wyboru scen lub ścieżki dźwiękowej.

Zanim film zostanie oddany, przechodzi proces weryfikacji

Kiedy już wszystko zostało zmontowane film przechodzi proces kolaudacji, czyli komisyjnego odbioru filmu. Na tym etapie sprawdzane jest wszystko jeszcze raz i zgłaszane są ewentualne nieprawidłowości. Klient zawsze ma możliwość zgłoszenia poprawek, ale należy pamiętać, że jeśli te zmiany wychodzą poza zaakceptowany scenariusz, będzie się to łączyć z dodatkowymi kosztami.

Jeśli wszystko jest w porządku, gotowy film zostaje oddany w ręce klienta.